عناوین اسلامی

   
   

غلام ترک در سپاه امام حسین(ع) که بود؟

غلام ترک در سپاه امام حسین(ع) که بود؟


وى از نژاد ترك و خادم و كاتب امام حسين(عليه السلام) بود.(1) و با زبان عربى آشنايى داشت.(2) از امام اذن گرفت و به ميدان رهسپار شد و در حالى كه اين گونه رجز مى خواند:
«اَلْبَحْرُ مِنْ ضَرْبِي وَطَعْنِي يَصْطَلِي *** وَالْجَوُّ مِنْ سَهْمِي وَ نَبْلي يَمْتَلِي
إذا حُسامِي في يَميني يَنْجَلِي *** يَنْشَقُّ قَلْبُ الْحاسِدِ الْمُبَجَّلِي»
(از ضربت شمشير و نيزه ام دريا شعله ور مى شود و فضا از نيزه ها و تيرهايم پر مى گردد. هنگامى كه شمشيرم در دست راستم به گردش درآيد، قلب حسود پاره مى شود).(3)
وى پس از آنكه به زمين افتاد امام(عليه السلام) بر بالينش حاضر شد و چون مشاهده كرد غلام نسبت به آن حضرت اظهار علاقه مى كند، امام گريان شد و در كنارش نشست و صورت بر جبينش نهاد. غلام كه از اين همه محبت به وجد آمده بود، شادمان شد و فرياد زد: «مَنْ مِثْلي وَ ابْنُ رَسُولِ اللهِ واضِعٌ خَدَّهُ عَلى خَدِّي»؛ (كيست همانند من كه پسر پيامبر صورتش را بر صورتم قرار داده است) اين را گفت و به درجه رفيع شهادت نايل آمد.(4)
در اينجا مى بينيم امام(عليه السلام) در لحظه شهادت صورت بر صورت غلامش مى گذارد يعنى همان ابراز محبتى را كه درباره فرزند شجاع و دلبندش على اكبر(عليه السلام) مى كند، درباره غلامش نيز روا داشت. يعنى اينها همه مجاهدان و شهيدان راه خدا هستند و همه آنها عزيز و گرامى اند، و همه در يك مسير و براى يك هدف جهاد كردند و شربت شهادت نوشيدند.(5)

پی نوشت:
(1). منتهى الآمال، ج 1، ص 654 و تنقيح المقال، ج 1، ص 125 .
(2). مقتل الحسين خوارزمى، ج 2، ص 24 .
(3). بحارالانوار، ج 45، ص 30 .
(4). رجوع شود به: ابصار العين، ص 54 و مقتل الحسين مقرّم، ص 249. در برخى از مقاتل آمده است كه پس از آنكه امام به بالينش آمد و صورت به صورتش نهاد، اسلم چشمش را باز نمود و همين كه امام را ديد تبسمى كرد و به فيض شهادت نايل آمد. بحارالانوار، ج 45، ص 30 و مقتل الحسين خوارزمى، ج 2، ص 24 .
(5). گردآوري از کتاب: «عاشورا ريشه ‏ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها»، سعید داودی و مهدی رستم نژاد، (زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى)، امام على بن ابى طالب(عليه السلام‏)، قم، 1388 هـ.ش‏، ص 458.
سایت جامع سربازان اسلام

امام حسین(ع)

غلام،غلام ترک،غلام سیاه،غلام امام،غلام امام حسین،غلانم ترک امام،غلام ترک امام حسین،غلام ترک که بود؟،غلام ترک امام حسین که بود،غلام ترک در سپاه امام حسین(ع) که بود؟

امام حسین(ع)