اوقات شرعی

   
   

نخستین عاملی که در نهضت کربلا نقش داشت چه بود؟

از نظر زمانی نخستین عاملی که در نهضت کربلا نقش داشت چه بود؟
از نظر زمانى، نخستین عامل در پیدایش نهضت کربلا، درخواست بیعت از امام حسین (علیه السلام) از طرف حکومت یزید و مخالفت آن حضرت با این بیعت است. چنانکه مورخان مى گویند، پس از مرگ معاویه در نیمه ماه رجب سال ۶۰ هجرى(1) یزید به «ولید بن عتبه بن ابى سفیان»، حاکم مدینه، نوشت که از حسین بن على براى خلافت او بیعت بگیرد و به وى فرصت تأخیر در این کار را ندهد. با رسیدن نامه یزید، حاکم مدینه حسین بن على(علیه السلام) را خواست و موضوع را با او در میان گذاشت. حسین(علیه السلام) که از زمان حیات معاویه با ولیعهدى یزید بشدت مخالفت کرده بود، این بار نیز از بیعت سرباز زد. زیرا بیعت با یزید، نه تنها به معناى صحه گذاشتن بر خلافت شخص ننگینى مانند او بود، بلکه به معناى تأیید بدعت بزرگى همچون تاسیس رژیم سلطنتى بود که معاویه آن را پایه گذارى کرده بود. چند روز فشار از طرف حاکم مدینه ادامه داشت، ولى حسین بن على(علیه السلام) در برابر آن مقاومت مى کرد. بر اثر تشدید فشار، حضرت در ۲۸ رجب با اعضاى خانواده و گروهى از بنى هاشم، مدینه را به سوى مکه ترک گفت و در سوم شعبان وارد این شهر شد.
انتخاب مکه از میان شهرهاى مختلف، به این دلیل بود که مکه، حرم امن بود، و علاوه بر آن موسم حج در پیش بود و با توجه به اجتماع قریب الوقوع حجاج در مکه، این شهر بهترین جا براى ابلاغ پیام امام و رساندن اهداف او به اطلاع مسلمانان بود.
نهضت امام حسین (علیه السلام) تا اینجا ماهیت عکس العملى داشت، آنهم عکس العمل منفى در برابر یک تقاضاى نامشروع، زیرا حکومت یزید از او با فشار و اصرار بیعت مى خواست و او خوددارى مى ورزید؛ ولى در هر حال این موضوع روشن است که امام پیش از آنکه دعوت کوفیان پیش آید، در برابر فشار حکومت یزید، از خود مخالفت نشان داد و اگر دعوت آنان نیز نبود، باز امام با یزید بیعت نمى کرد.(2)

پی نوشت:
(1). شیخ مفید، الارشاد،قم، مکتبه بصیرتى، ص ۲۰۰.
(2). گردآوری از کتاب: سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، موسسه امام صادق(علیه السلام)، قم، 1390 ش، چاپ بیست و سوم، ص 163.
سایت جامع سربازان اسلام

امام حسین(ع)

نخستین،نهضت کربلا،عامل نهضت کربلا،نخستین عامل نهضت کربلا،از نظر زمانی نخستین عاملی که در نهضت کربلا نقش داشت چه بود؟

نظرات خود را توسط این فرم برای ما ارسال نمایید

مطالب مرتبط به امام حسین(ع)

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

مطالب دیگر سایت جامع سربازان اسلام