عناوین اسلامی

   
   

غارت انگشتر و شمشیر امام حسین(ع) در کربلا

غارت انگشتر و شمشیر امام حسین(ع) در کربلا


چگونه ممکن است انگشتری امام حسین(ع)که از ذخائر نبوت و شمشیری که از ذخائر ولایت است، به غارت بروند؟
پبه تصریح تاریخ و نقل سید ابن طاووس، شمشیر و انگشتر امام حسین(ع) که در کربلا به غارت رفت، غیر از شمشیر و انگشتر امامت بود که امام(ع) آن را به فرزندشان امام سجاد(ع) سپردند.
پاسخ تفصیلی: غارتگر انگشتر امام حسین(علیه السلام) طبق آنچه در منابع آمده: «بجدل بن سليم كلبى» بود که انگشتر امام(عليه السلام) را با قطع انگشت آن حضرت به چنگ آورد.
در جواب این شبهه که مگر این انگشتر از ذخائر نبوت نبوده که به یغما رفته؟ می گوئیم که: بنا به نقل سيد بن طاووس اين انگشتر غير از آن انگشترى است كه از ذخائر نبوت است و امام آن را به فرزندش على بن الحسين(عليه السلام) داده است.
اما شمشير حضرت را هم که «جُميع بن خلق» يا «اسود بن حنظله» گرفت. به تصریح تاریخ شمشیر غير از ذوالفقار است كه از ذخائر امامت شمرده مى شود.(1)،(2)

پی نوشت:
(1). رجوع شود به: بحارالانوار، ج 45، ص 52 و 57-58؛ كامل ابن اثير، ج 4، ص 78؛ ارشاد مفيد، ص 468؛ مقتل الحسين مقرّم، ص 284-285 و ملهوف (لهوف)، ص 177-179.
(2). گرد آوري از کتاب: عاشورا ريشه ‏ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها، سعید داودی و مهدی رستم نژاد،(زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى)، امام على بن ابى طالب عليه السلام‏، قم‏، 1388 ه. ش‏، ص 356.
سایت جامع سربازان اسلام

امام حسین(ع)

غارت،غارت انگشتر،غارت شمشیر،انگشتر امام،انگشتر امام حسین،غارت انگشتر امام حسین،غارت انگشتر در کربلا،غارت انگشتر امام حسین در کربلا،غارت انگشتر امام حسین در عاشورا،غارت انگشتر و شمشیر امام حسین(ع) در کربلا

امام حسین(ع)