عناوین اسلامی

   
   

دیدگاه پیامبر(ص) درباره همسر فاطمه(س) در منابع اهل سنت

دیدگاه پیامبر(ص) درباره همسر فاطمه(س) در منابع اهل سنت


رسول خدا(صلی الله علیه وآله) جایگاه همسر حضرت فاطمه(علیها السلام) را چگونه توصیف می کند؟


در منابع اهل سنت روایات زیادیی از رسول خدا(ص) در مورد علی(ع) وارد شده. از جمله: ایشان علی(ع) را بهترین شخص برای همسری فاطمه معرفی کرده است، در دنیا و آخرت آقا و سرور است و او را دشمن نمی دارد مگر منافق، بهترین فرد خانواده ام است، آقای دنیا و آخرت است، پیش از همه اسلام آورد و از همه ى مسلمان ها آگاه تر است، ای فاطمه خداوند بر اهل زمین آگاه شد و از آنان دو مرد را برگزید، پس یکى را پدر تو، و دیگرى را شوهرت قرار داد، و... .
در منابع اهل سنت روایاتی از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) در مورد ازدواج حضرت زهرا(علیها السلام) با علی(علیه السلام) وارد شده که آن حضرت، علی(علیه السلام) را به عنوان بهترین شخص برای همسری فاطمه معرفی کرده است:
1- عمران بن حصین نقل می کند که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) به فاطمه(علیها السلام) فرمود: «والّذی بعثنی بالحقّ لقد زوّجتک سیّداً فی الدنیا و سیّداً فی الآخرة لا یبغضه الّا کلّ منافق.»؛ (قسم به آنکس که مرا به حق به پیامبری برانگیخت همانا من تو را به ازدواج کسی درآوردم که در دنیا و آخرت آقا و سرور است و او را دشمن نمی دارد مگر منافق).(1)
2- همچنین ابن سعد از عکرمه روایت کرده که پیامبر(صلی الله علیه وآله) خطاب به فاطمه(علیها السلام) فرمود: «یا فاطمة، انّی ما آلیت اَن انکحتک خیر اهلی!»؛ (ای فاطمه، من در ازدواج تو با بهترین فرد خانواده ام کوتاهی نکردم).(2)
3- و نیز پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) به فاطمه(علیها السلام) فرمود: «والله لقد زوجتک سیّداً فی الدنیا والآخرة»؛ (به خدا سوگند من تو را به ازدواج کسی در آوردم که آقای دنیا و آخرت است).(3)
4- متقى در کنزالعمال (ج6، ص 153) مى نویسد: پیامبر(صلی الله علیه وآله) به فاطمه(علیها السلام) فرمود: «تو را خشنود نمی کند که کسى را به همسریت درآوردم که پیش از همه اسلام آورد و از همه ى مسلمان ها آگاه تر است؟ همانا تو بانوى زنان امت من هستى، همچون مریم، که بانوى قوم خویش بود. راضى نیستى، اى فاطمه؟ خداوند بر اهل زمین آگاه شد و از آنان دو مرد را برگزید، پس یکى را پدرتو، و دیگرى را شوهرت قرار داد».
5- پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) - در ضمن حدیثی طولانی – فرمود: «...دخترم! سوگند به آن کسی که مرا به حق به پیامبری برگزید، خداوند تو را به همسری آقای دنیا و آخرت در آورد».(4)
       
پی نوشت:
       
(1). فضائل فاطمة لابن شاهین.
 (2). مناوی، اتحاف السائل بما لفاطمة من الفضائل، ص 9.
(3).ابن عبد البر، الاستیعاب، باب فاطمة بنت رسول الله(ص) سیدة نساء العالمین.
 (4).ابن مغازلی، المناقب، ص 399.
سایت جامع سربازان اسلام

امیرالمومنین علی(ع)

دیدگاه پیامبر،همسر فاطمه،دیدگاه پیامبر درباره همسر فاطمه،همسر حضرت زهرا،همسر حضرت فاطمه،همسر فاطمه زهرا،امیرالمومنین همسر فاطمه،امام علی و فاطمه،امیرالمومنین و حضرت فاطمه(س)

نظرات خود را توسط این فرم برای ما ارسال نمایید

امیرالمومنین علی(ع)