عناوین اسلامی

   
   

فضائل امیرالمومنین علی(ع) از زبان سعد بن ابی وقاص

فضائل امیرالمومنین علی(ع) از زبان سعد بن ابی وقاص


سعد بن ابى وقاص چه فضائلى را براى حضرت على(علیه السلام) نقل کرده است؟


اگر چه سعد بن ابی وقّاص از بیعت با امیرالؤمنین على(علیه السلام) خوددارى کرد و او را یارى ننمود ولى فضایلی را براى امام على(علیه السلام) روایت کرده از جمله:
در صحیح مسلم و خصائص نسائى آمده است: «سعد گوید: من از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) شنیدم که درباره على(علیه السلام) سه صفت بیان کرد که اگر یکى از آنها را مى داشتم از همه نعمتهاى زرد و سرخ، خوشتر مى داشتم، شنیدم فرمود: «او نسبت به من مانند هارون به موسى است، جز آنکه پیامبرى پس از من نیست».
و شنیدم که فرمود: «فردا پرچم را به مردى مى دهم که خدا و پیامبر(صلى الله علیه وآله) را دوست دارد و خدا و پیامبر(صلى الله علیه وآله) نیز او را دوست دارند».
و شنیدم که فرمود: «اى مردم! رهبر شما کیست؟ گفتند: خدا و پیامبر(صلى الله علیه وآله) و تا سه بار این سؤال و جواب تکرار شد، پس دست على(علیه السلام) را گرفت و او را بلند کرد و سپس فرمود: هر کس خدا و پیامبر(صلى الله علیه وآله)، رهبر اویند، این (على) رهبر او است. خدایا! با دوستانش دوستى کن و با دشمنانش دشمنى فرما».
و چون آیه مباهله نازل شد: «فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَأَبْناءَکُمْ »(1)؛ (بگو بیائید تا پسران خود و پسران شما را بخوانیم)
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) على(علیه السلام) و فاطمه(علیها السلام) و حسن(علیه السلام) و حسین(علیه السلام) را فراخواند و گفت: خدایا اینان خانواده من هستند».(2)

پی نوشت:
(1). سوره آل عمران، آیه 61.
(2). گردآوری از کتاب: اهل سنّت واقعی، دکتر سیّد محمّد تیجانی تونسی، ترجمه: سیّد محمّد جواد مهری، بنیاد معارف اسلامی، چاپ نهم، ج2، ص55.  
سایت جامع سربازان اسلام

امیرالمومنین علی(ع)

سعد،سعد بن ابی وقاص،ابن ابی وقاص،امیرالمومنین و سعد بن ابی وقاص،امام علی و سعد بن ابی وقاص،امام علی از زبان سعد بن ابی وقاص،امیرالمومنین و سعد بن ابی وقاص

نظرات خود را توسط این فرم برای ما ارسال نمایید

امیرالمومنین علی(ع)