عناوین اسلامی

   
   

آیا تعبیر اسلام آوردن در مورد على(ع) تعبیر صحیحى است؟

آیا تعبیر اسلام آوردن در مورد على(ع) تعبیر صحیحى است؟


در حقیقت امام علی(علیه السلام) از بدو تولد به خداوند و پیامبر(صلی الله علیه و آله) ایمان داشتند، لذا اگر مى گوییم حضرت امیر(علیه السلام) اولین کسى است که اسلام آورده به جهت مماشات با اهل سنت است؛ زیرا ممکن است کسى بگوید: اسلام آوردن از سابقه کفر است؛ در حالى که باید گفت: چه وقتى حضرت کفر ورزیده تا بخواهد اسلام بیاورد؟ و چه وقتى شرک ورزیده تا بخواهد ایمان آورد؟ او کسى است که با اسلام و توحید متولد شد، و در خانه خدا زاییده شد. چشم خود را بر پیامبر باز کرد، و در دامان او پرورش یافت. با آن حضرت در آن سنین به غار حرا براى عبادت خدا مى رفت در حالى که دیگران مشغول بت پرستى بودند. پس اسلام و ایمان آن حضرت به معناى تجدید عهد او با پیامبر(صلى الله علیه وآله) و ابلاغ علنى آن عقیده اى بود که از کودکى در دل داشت و بر آن عمل مى کرد. تعبیر به اسلام و ایمان آوردن او همانند تعبیر به ایمان و اسلام آوردن حضرت ابراهیم(علیه السلام) است. خداوند متعال درباره او مى فرماید:
 «وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِینَ»(1)؛ (و من اوّلین مسلمانم).
 «إِذْ قالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعالَمِینَ»(2)؛ (هنگامى که پروردگارش به او فرمود: اسلام آور. او گفت: من براى پروردگار جهانیان اسلام آوردم).
 «وَأَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ»(3)؛ (و من اوّلینِ از مؤمنین هستم).
و درباره حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه وآله) مى فرماید:
 «آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ»(4)؛ (پیامبر به آنچه که از جانب پروردگارش بر او نازل شده، ایمان آورد).
 «قُلْ إِنِّی أُمِرْتُ أَنْ أَکُونَ أَوَّلَ مَنْ أَسْلَمَ»(5)؛ (بگو همانا من امر شده ام که اولین مسلمان باشم).
 «وَ أُمِرْتُ أَنْ أُسْلِمَ لِرَبِّ الْعالَمِینَ»؛(6)؛ (و امر شده ام که به پروردگار جهانیان اسلام بیاورم).
هر معنایى که براى اسلام و ایمان حضرت ابراهیم(علیه السلام) و رسول اکرم(صلى الله علیه وآله) مى کنیم براى اسلام و ایمان حضرت امیر(علیه السلام) نیز مى نماییم.
خانم دکتر سعاد ماهر از مسعودى نقل مى کند: «... بسیارى از مردم بر آنند که على(علیه السلام) هیچ گونه شرکى به خداوند نورزید تا از نو اسلام اختیار کند، بلکه در تمام امور تابع افعال و رفتار پیامبر(صلى الله علیه وآله) بود و به او اقتدا مى کرد، و هنگام بلوغ نیز بر همین حال بود، و به طور حتم خداوند او را نگاه داشته و تأیید نمود، و نیز او را موفّق بر متابعت از پیامبر(صلى الله علیه وآله) کرد...».(7)، (8)

پی نوشت:
(1). سوره انعام، آیه 163.
(2). سوره بقره، آیه 131.
(3). سوره اعراف، آیه 143.
(4). سوره بقره، آیه 285.
(5). سوره انعام، آیه 14.
(6). سوره غافر، آیه 66.
(7). مشهد الامام على(علیه السلام) فى النجف، ص 35.
(8). گردآوری از کتاب: امام شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران، چاپ اول، ج 2، ص 454.
سایت جامع سربازان اسلام

امیرالمومنین علی(ع)

اسلام آوردن،اسلام آوردن علی،اسلام آوردن امیرالمومنین،اولین مسلمان،اولین شخصی که اسلام آورد،اولین شخصی که ایمان آورد

نظرات خود را توسط این فرم برای ما ارسال نمایید

امیرالمومنین علی(ع)