عناوین اسلامی

   
   

پیشگویی امیرالمومنین علی(ع) در ذی قار

پیشگویی امیرالمومنین علی(ع) در ذی قار


ذی قار کجاست؟


ذى قار محلّى بوده بین بصره و کوفه که قبل از اسلام، میان عرب و سپاه ساسانى، جنگى در آنجا بروز کرد و سپاه ساسانى عقب نشینى کردند و اعراب پیروز شدند.(1)
بعضى مى گویند که وجه نامگذارى آن به ذى قار به خاطر چاهى بوده که آب آن سیاه، مانند قیر بوده است.(2)
ابن عباس مى گوید: هنگامى که در رکاب على(علیه السلام) به ذى قار رسیدیم و توقف کردیم، به امام عرض کردم: «از کوفه افراد کمى به یارى شما شتافتند.» امام فرمود:
«6560  نفر بدون کم و زیاد به یارى ام خواهند آمد.» ابن عباس مى گوید: «من از تعیین دقیق آنها تعجب کردم و با خود گفتم که حتماً آنان را شماره خواهم کرد».
پانزده روز در ذى قار توقف کردیم تا این که صداى شیهه اسب ها و استرها بلند شد و لشکر کوفه فرا رسیدند. من آنها را دقیقاً شمردم، دیدم درست همان تعدادى هستند که امام فرمود. گفتم: «الله اکبر، صَدَقَ اللهُ و رسولُهُ».
این تعبیر ابن عباس، ممکن است اشاره به این باشد که على(علیه السلام) این مسائل را دقیقاً از پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) شنیده بود و بر اساس آن پیشگویى مى فرمود. ابن ابى الحدید، بعد از ذکر این نکته مى افزاید: «هنگامى که اهل کوفه بر على(علیه السلام) وارد شدند، بر آن حضرت سلام کردند و گفتند: شکر خدا را اى امیرمؤمنان! که ما را به یارى تو اختصاص داد و با نصرت تو گرامى داشت. ما دعوت تو را از دل و جان پذیرفتیم هر دستورى دارى بفرما».
امام (علیه السلام) نیز از احساسات آنها تقدیر و تمجید فرمود و دستور داد براى فرونشاندن آتش فتنه به سوى بصره حرکت کنند.(3)؛ (4)

پی نوشت:
(1). کامل ابن اثیر، جلد 1، صفحات 482 ـ 489.
(2). معارج نهج البلاغه، صفحه 122.
(3). شرح نهج البلاغه، ابن ابى الحدید، جلد 2، صفحه 187 ـ 188 (با کمى  تلخیص)
(4). گرد آوري از کتاب: پيام امام امير المومنين عليه السلام‏، آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، 1385 ه. ش‏، ج2، ص 301.
سایت جامع سربازان اسلام

امیرالمومنین علی(ع)

قار،ذی قار،پیشگویی امام علی،پیشگویی امیرالمومنین،پیشگویی امیرالمومنین علی،امام علی در ذی قار،ذی قار کجاست،ذی قار کجاست؟

نظرات خود را توسط این فرم برای ما ارسال نمایید

امیرالمومنین علی(ع)