عناوین اسلامی

   
   

(قیام) در زمان شنیدن اسم (قائم آل محمد) برای چیست؟

(قیام) در زمان شنیدن اسم (قائم آل محمد) برای چیست؟

(قیام) در زمان شنیدن اسم (قائم آل محمد) برای چیست؟

(قیام) در زمان شنیدن اسم (قائم آل محمد) برای چیست؟

دیده می شود با شنیدن نام «قائم » همگان به احترام می ایستند و گاه دست خود را روی سر می گذارند . علت این کار چیست؟ آیا پیشینه تاریخی دارد؟

 

احترام ویژه

 

تعظیم و احترام بزرگان، به ویژه پیامبران الاهی و پیشوایان والا مقام، یکی از دستورهای اخلاقی است که قرآن و احادیث اسلامی برضرورت آن تاکید کرده اند . قرآن مجید در خصوص احترام پیامبر بزرگوار اسلام در سوره حجرات مسائلی را بیان فرموده که مسلمانان وظیفه دارند آن ها را رعایت کنند . البته احترام حضرت بقیة الله به شکلی ویژه انجام می شود و آن برخاستن هنگام شنیدن لقب مخصوص آن بزرگوار است . در خصوص این احترام ویژه باید یادآور شد:

 

1 . به شهادت عالمان شیعه و سنی، امام زمان (ع) خلیفه خدا در زمین است و در آینده رهبری جهان و وراثت زمین رابه عهده خواهد گرفت . بی تردید رعایت ادب در برابر چنین خلیفه ای ضرورت دارد .

 

2 . این نوع احترام از دو امام معصوم نقل شده است:

 

الف) از امام صادق (ع) پرسیدند: چرا هنگام شنیدن نام امام زمان (ع) از جای خود بر می خیزیم؟

 

حضرت فرمود: چون غیبت حضرت مهدی (عج) طولانی است . به سبب شدت محبتی که به دوستانش دارد، هر گاه شخصی او را یاد می کند، به او می نگرد . سزاوار است یاد کننده هنگامی که مولایش نگاه مهرآمیز بر وی می افکند، به جهت احترام و تعظیم، از جای خود برخیزد . پس از جای خود برخیزید و از خدای تبارک و تعالی بخواهید ظهورش را نزدیک سازد . (1)

 

عالم فرزانه شیعی میرزا حسین نوری می نویسد: براساس نقل برخی از دانشمندان، روزی در مجلس امام صادق (ع) نام مبارک حضرت مهدی (ع) برده شد و امام صادق (ع)، به جهت تعظیم و احترام، از جا برخاست . (2)

 

ب) روزی دعبل خزاعی، شاعر معروف اهل بیت، خدمت امام رضا (ع) رسید و اشعاری درباره معصومان قرائت کرد . وقتی به ابیات ویژه امام زمان (ع) رسید، حضرت امام رضا (ع) بی درنگ دست بر سر نهاد; به احترام از جای برخاست و فرمود: ای خزاعی، بدان که روح القدس این ابیات را بر زبانت جاری ساخته است . بر اساس روایتی دیگر، آن حضرت به دعبل فرمود: خداوند دیدنش را روزی ات سازد و با او محشورت گرداند . . . . (3)

 

بنابراین، قول و فعل ا ین دو معصوم نشان می دهد که شایسته است پیروان اهل بیت در برابر امام زمان (ع) احترامی ویژه داشته باشند; دست بر سر نهند و در همان حال برای فرج آن حضرت دعا کنند و خویش را برای ظهور امام آماده سازند .

 

«قیام » یعنی: آمادگی

 

درباره قیام (ایستادن)، به هنگام ذکر نام «قائم » ، مطالبی ذکر کرده اند، از جمله این که این احترام موجب توجه خاص آن امام به قیام کننده می شود . ولی حکمت اجتماعی و اقدامی آن نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد . آمادگی افراد، در هر آن، برای «قیام » و مبارزه و جهاد، در راه تحکیم عدالت جهانی ، و حفظ حقوق انسان ها واجد اهمیتی به سز است . شیعه منتظر - بلکه هر مسلمان - در عصر غیبت، باید همواره دارای چنین هدفی باشد، و در راه تحقق آن، به وسایل گوناگون بکوشد، و تا آن جا این آمادگی را داشته باشد و ابراز دارد; که هر گاه نام پیشوای قیام (قائم)، ذکر می شود به پاخیزد، و آمادگی همه جانبه خویش را نشان دهد، و این آمادگی را، همیشه، به خود و دیگران تلقین و در خود و دیگران تحکیم کند .

 

در اینجا خوب است به سخنان آیت الله سید محمود طالقانی - رحمة الله علیه توجه کنیم:

 

این دستور قیام، شاید برای احترام نباشد، والا باید برای خدا و رسول و اولیای مکرم دیگر هم به قیام احترام کرد، بلکه دستور آمادگی و فراهم کردن مقدمات نهضت جهانی، و در صف ایستادن، برای پشتیبانی این حقیقت است . کوچکترین اثر بدبینی، بی رغبتی به خدمات اجتماعی و دلسردی از اقدام به کارهای عام المنفعه و نیکو است . پس توجه دادن مردم به آینده درخشان و دولت حق و نوید دادن به اجرای کامل عدالت اجتماعی و تاسیس حکومت اسلام و ظهور یک شخصیت خداساخته و بارز که مؤسس و سرپرست آن حکومت و دولت است، از تعالیم مؤسسان ادیان است و در مکتب تشیع، که مکتب حق اسلام و حافظ اصلی معنویات آن است، جزء عقیده قرار داده شده، و پیروان خود را به انتظار چنین روزی ترغیب نموده، و حتی انتظار ظهور را از عبادات دانسته اند، تا مسلمانان حق پرست، در اثر ظلم و تعدی زمامداران خودپرست و تسلط دولت های باطل و تحولات اجتماعی بزرگ و حکومت ملل ماده پرست، اعم از شرقی و غربی، خود را نبازند و دل قوی دارند و جمعیت را آماده کنند . و همین عقیده است که هنوز مسلمانان را امیدوار و فعال نگاه داشته است . این همه فشار و مصیبت، از آغاز حکومت دودمان دنائت و رذالت اموی تا جنگ های صلیبی و حمله مغول و اختناق و تعدیهای دولت های استعماری، بر سر هر ملتی وارد می آمد، خاکسترش هم به باد فنا رفته بود . ولی دینی که پیشوایان حق آن، دستور می دهند که چون اسم صریح «قائم » ، مؤسس دولت حقه اسلام، برده می شود، به پا بایستید، و آمادگی خود را برای انجام تمام دستورات اعلام کنید، و خود را همیشه نیرومند و مقتدر نشان دهید، هیچ وقت نخواهد مرد . . . (4) .

 

پی نوشت ها:

 

1 . منتخب الاثر، ص 505 .

 

2 . النجم الثاقب، ص 444 .

 

3 . منتخب الاثر، ص 505 .

 

4 . مجله «مجموعه حکمت » شماره 1 و 2، سال 3; ر . ک: خورشید مغرب، ص 264 .

 

 

hawzah.net

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

 

کلمات کلیدی : قائم آل محمد,اسم قائم آل محمد,نام قائم آل محمد,قائم آل محمد کیست,قائم آل محمد کیست؟,شنیدن اسم قائم آل محمد,شنیدن نام قائم آل محمد,قیام برای نام امام زمان,قیام برای امام زمان,قیام برای امام مهدی,قیام برای قائم آل محمد,قیام برای حضرت مهدی(عج)