عناوین اسلامی

   
   

اعتقادات اسلامی و پاسخ به شبهات

ثواب و خواص سوره های قرآن

مطالب پیرامون امام حسین(ع)

مطالب پیرامون امیرالمومنین علی(ع)

ثواب و فضیلت عبادات اسلامی

کتاب های اسلامی و مذهبی

موبایل اسلامی

مجموعه بیداری اسلامی ، روشنگری اسلامی

مجموعه کدهای اسلامی و مذهبی

ثواب و خواص و فضیلت سوره جمعه چیست؟

ثواب و خواص و فضیلت سوره جمعه چیست؟

1) رسول الله(ص) فرمودند: هر كسی (سوره جمعه) را قرائت نماید ، خداوند 10 برابر كسانی كه در نماز جمعه شركت می كنند ، و نیز كسانی كه در شهرهای مسلمان نشین به نماز جمعه نمی روند ، حسنه به او عطا می كند.

(مجمع البیان،شیخ طبرسی، جلد10، صفحه5)

.............

2) امام صادق(ع) فرمودند: هر كسی (سوره جمعه) را در هر شب جمعه بخواند ، كفاره گناهان ما بین دو جمعه خواهد بود.

(بحارالانوار،علامه مجلسی، جلد89، صفحه 362)

.............

3) امام باقر(ع) فرمودند: سوره جمعه و سوره منافقون را قرائت كن ، زیرا قرائت این دو سوره در روز جمعه در نماز صبح و ظهر و عصر سنت است.

(علل الشرایع، شیخ صدوق، جلد2، صفحه356)

.............

4) امام صادق(ع) فرمودند: برای هر مومنی لازم و شایسته است كه اگر شیعه ما است ، سوره جمعه و سوره اعلی را در شب جمعه بخواند ، و در نماز ظهر روز جمعه (سوره جمعه) و (سوره منافقون) را بخواند ، كه اگر چنین كند مانند ان است كه همسنگ عمل رسول الله(ص) را انجام داده است و پاداش كارهای او و ثواب های او فقط بهشت است.

(ثواب الاعمال، شیخ صدوق، صفحه118)

.............

5) امام باقر(ع) فرمودند: خداوند به وسیله (سوره جمعه) مومنان را گرامی داشته است. رسول الله(ص) سوره جمعه را بشارتی برای مومنان و سوره منافقون را توبیخی برای منافقان قرار داد ، به همین دلیل نباید قرائت این دو سوره را در نماز جمعه ترک کرد.

(تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، جلد3، صفحه6)

.............

6) امام باقر(ع) فرمودند: كسی كه پيش از خواب (سوره های مسبحات) را تلاوت كند از دنيا نمی رود تا حضرت مهدی(عج) را درك نمايد ، و اگر قبل از آن از دنيا برود ، در جهان ديگر در همسايگی رسول خدا قرار خواهد داشت.

(ثواب الاعمال، شیخ صدوق، صفحه119)

(سوره های مسبحات عبارت هستند از سوره هایی که با (سبح) یا (یسبح) شروع میشوند : (سوره های حدید و حشر و صف و جمعه و تغابن ، سوره های مسبحات هستند) ، البته برخی سوره های اعلی و اسراء را نیز جزء مسبحات میدانند)

.............

7) هر كسی در هر شب و روز (سوره جمعه) را قرائت نماید ، از آنچه می ترسد ایمنی می یابد و هر چیز خوفناک و ترسناكی از او دور می شود.

(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه371)

.............

8) هر کسی در قرائت (سوره جمعه) مداومت ورزد ، اجر عظیمی نصیب او خواهد شد ، و از هر چیزی كه موجب ترس و خوف اوست ایمن می گردد.

(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه371)

.............

9) امام صادق(ع) فرمودند: هر كسی شب ها و روزها(در صبح و عصر) ، سوره جمعه را قرائت نماید از وسوسه شیطان ایمن می شود و خداوند گناه آن روز او را می بخشد.

(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه371)

................

10) امام باقر(ع) فرمودند : هر کسی سوره های مسبحات (سوره اسراء ، سوره حدید ، سوره حشر ، سوره صف ، سوره جمعه ، سوره تغابن ، سوره اعلی) را وقت خواب بخواند ، نمیرد تا اینکه حضرت قائم(عج) را درک کند ، و اگر از دنیا رفت در جوار پیامبر(ص) خواهد بود.

(وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، جلد6، صفحه226) و (مستدرک الوسائل، محدث نوری، جلد4، صفحه298)

نکته اول : برخی سوره های مسبحات را 5 سوره میدانند ، یعنی (سوره اسراء و سوره اعلی) را جزء سوره های مسبحات نمیدانند .

نکته دوم : برخی سوره های مسبحات را 6 سوره میدانند ، یعنی (سوره اسراء) را جزء سوره های مسبحات نمیدانند .

نکته سوم : آیت الله معرفت ، سوره های مسبحات را 9 سوره میداند ، و میگوید که (سوره فرقان و سوره ملک) نیز جزء سوره های مسبحات می باشند .

 

سایت جامع سربازان اسلام

ثواب و خواص و فضیلت سوره جمعه چیست؟

کلمات کلیدی : جمعه,سوره جمعه,ثواب جمعه,فضیلت جمعه,خواص جمعه,ثواب سوره جمعه,فضیلت سوره جمعه,خواص سوره جمعه,جمعه قرآن,جمعه قرآن,فایده جمعه,فواید جمعه,فایده سوره جمعه,فواید جمعه,فواید سوره جمعه,روایات سوره جمعه,احادیث سوره جمعه

پر بازدیدترین مطالب اسلامی